top of page
  • sufelsefesi

Elalem Ne Der?

Güncelleme tarihi: 2 Haz 2021“Başkaları ne der?” düşüncesi kadar ruhları öldüren, hayalleri sinsice yok eden başka bir soru var mıdır acaba?


Çevremizdekilerin ne düşündüklerini fazlasıyla önemser olduğumuzda, kendi hayatımızı değil bir başkasının hayatını yaşıyoruz. Ve yaşamak istediğimiz bir çok şeye, kendi ufuklarımızla değil de bazen kim olduklarını dahi bilmediğimiz bambaşka ‘anonim’ bir insan topluluğunun ufuklarıyla bakıyoruz…


İşte bunu yapmayın!


Hep suyun akışını hatırlayın… Su, bir başkası istiyor diye akmaktan vaz geçer mi?


Belki yönünü değiştirir set yüksekse… ya da önüne çıkan kayayla uğraşıp mücadele etmek yerine, etrafından dolaşıp devam eder akmaya.....


Diyelim ki dağdan akan su, önüne çıkan kayanın etrafından dolaşamayacak bir yola denk geldi.....O zaman ne yapar? Birikip, çoğalıp üstünden aşar; şelale olur… Yok eğer bu da olmuyorsa… Sabırla, damla damla, kayayı delmeye başlar.


Suyun bu doğasından alınan ilhamla şöyle der Sufiler: “Seninle uğraşan hiç kimseyle uğraşma, eğer uğraşırsan onunla aynı yerde kalırsın. Etrafından dolanıp devam et yoluna.”


“Başkaları ne der?” diye kurduğunuz hayat, sizi yapmayı en çok istediğiniz şeylerden bile uzak tutuyorsa... Size hizmet etmeyen bu “Başkaları ne der!” düşüncesini sulara bırakın.


Ruhunuzu o sizi hep yargılayan “elalemin” ellerine bırakmayın❣️

23 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page